Zahajovací řeč OF 17.11.2009

17. listopadu 2009 v 15:59 | Petr Ďurica
Vážené dámy, vážení pánové
Dovolte, abych se ujal zahájení dnešního setkání lidí, kteří se více či méně významněji podíleli na chodu a ustanovení Občanského fóra v Chomutově.
Chtěl bych se vyvarovat nějakých patetických exkurzů do minulosti, proto jen stručně zrekapituluji tehdejší události, naděje a vize, které jsme před dvaceti lety prožívali. Události listopadu 1989 zastihly každého z nás v jiné situaci, v jiném postavení a v jiné etapě našeho života. To, co nás dokázalo v naší různosti spojit, byla společná touha po lepším a svobodnějším světě. Myšlenky na život v demokratickém a svobodném státě, bez karabáče bolševické hydry nás dokázali sjednotit a postavit se zlu, tehdy zosobněnému totalitní komunistickou stranou a jejími represivními složkami - státní bezpečností, lidovými milicemi, policií a armádou. Svým způsobem jsme tehdy měly určitou výhodu v tom, že jsme měli jasně definováno, kdo byl náš nepřítel.
Uběhlo dvacet let od pádu totality v naší zemi, a to je dost času na to, zrekapitulovat si, v čem se splnily naše touhy a naděje, a v čem pociťujeme zklamání, vztek a deziluzi. Můžeme svobodně cestovat, můžeme si užívat zázraky moderních technologií, máme parlamentní demokracii. Nevím jak vy, ale já jsem naivně podlehl iluzi, že svoboda, slušnost a demokracie jsou jednou provždy ustanoveny jako dogma a trvalá norma naší společnosti. Bohužel, opak je pravdou. Opět se u nás šíří jako mor strach projevit svůj názor, opět s ohledy na to či ono, rodinu či naše osobní pohodlí, se v nás usazuje autocenzura vlastních názorů, držíme hubu a krok, abychom na sebe neseslali hněv novodobých mocipánů. Kafka i Orwell by to nesepsali lépe. Opět je tu temná síla zla, která neviděna, nedefinována a skryta, vraždí svobodu lidského konání a samu podstatu lidského bytí. Bosové regionálních i celostátních mafií zprivatizovali politické strany do podoby, kdy si většina národa myslí, že je v podstatě jedno, jaká politická strana bude vedoucí silou, protože si stejně rozdělí moc tak, aby měli přístup k penězovodům z evropských dotací, státních a místních rozpočtů. Orgány policie, justice a tajných služeb pracují na politickou, potažmo mafiánskou objednávku, a tím je v podstatě paralyzována správa země. Beznaděj i strach se rozlezly do všech koutů naší země. Korupce, lži a rozkrádání naší vlasti dosáhlo rozměrů, které svou zrůdností snad převyšuje rozkrádání země z doby před listopadem 1989. Hodnoty, jako jsou svoboda, pravdomluvnost, čest a pokora, jsou devalvovány a vysmívány.
Před dvaceti lety jsem se každé ráno mohl kouknout do zrcadla a říct si, že se nemám za co stydět. To bohužel dnes nemohu. Stydím se za to, že jsem se stal členem stáda ovcí, které se nechají manipulovat, podvádět a neodvažují se jasně a zřetelně postavit zlu. Mám pro to jediné pojmenování. Promiňte mi mou vulgaritu, ale jsem srab a sráč. Děkuji za vaši pozornost.
Petr Ďurica
Psáno pro setkání členů Občanské fóra Chomutovska po dvaceti letech 17.11.2009
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 halladin halladin | 17. listopadu 2009 v 19:34 | Reagovat

Výstižné.

2 Vlasta Kašpar Vlasta Kašpar | 17. listopadu 2009 v 19:46 | Reagovat

Velmi dobré shrnutí...
Bohužel místo pana Ďurici na radnici sedí naše/vaše Ivana...

3 Barbora Rohlová Barbora Rohlová | 17. listopadu 2009 v 21:14 | Reagovat

Je to trefa do černého...necháme si všechno líbit?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama